16:48 29.07.2021 198

Azərbaycanda IV Robot Olimpiadasının finalı baş tutdu

Azərbaycan Respublikasının Gənclər və İdman, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliklərinin dəstəyi, Azərbaycan Robotexnika Mühəndisliyi Akademiyası və "Gənclərin Təhsil, Təlim, Peşə və İnkişaf Mərkəzi” İctimai Birliyinin təşkilatçılığı ilə Azərbaycanda IV Robot Olimpiadasının finalı baş tutdu.

Fanat.Az xəbər verir ki, paytaxt və regionlardan orta və ali təhsil müəssisələrindən 92 komandanın mübarizəyə qoşulduğu yarışma 3 gün davam etdi. Avtonom qiymətləndirmə sistemi üzrə ilk 5-likdə qərarlaşan komandalar beynəlxalq hakimlərin verilmiş qaydalar çərçivəsində dəyərləndirildikdən sonra qaliblər müəyyənləşdi. 

Yarışlar 4 kateqoriya üzrə keçirilib və yekunda qalib kateqoriya üzrə qaliblər ölkəmizi 18-21 noyabr tarixlərində Kanadada təşkil ediləcək Dünya Robot Olimpiadasında təmsil edəcəklər.

IV Robot Olimpiadasının  Finalının qalibləri:

Kateqoriya - Elementary_Beginner:
I Yer - MasterBot (Bakı)
İştirakçılar : Ömər Seyfullazadə , Ömər Kazımlı , Hüseyn Abdullayev
II Yer - TechRobot (Bakı)
İştirakçılar : Raul Vəliyev, Əyyub Tağıyev , Səlim Kərimli
İII Yer - SMARTteam (Zaqatala)
İştirakçılar : Sanur Əliyev , Əhməd Osmanlı
 
Kateqoriya - Elementary_Advanced:
I Yer - RoboKing (Bakı)
İştirakçılar : Ayxan Bağırlı , Fatimə Rəhimli
II Yer - LegendaryRobots (Bakı)
İştirakçılar : Hüseyn Əhmədli , Yunus Əlizadə
 
Kateqoriya - Junior_Beginner:
I Yer - MIrobot (Bakı)
İştirakçılar : İbrahim İbrahimli, Musa İbrahimli
II Yer - Winners (Bakı)
İştirakçılar : Zabitə Qurbanlı , Nicat Hüseynov
III Yer - Walle (Bakı)
İştirakçılar : Fatih Emçiyev, Araz Çıraqov
 
Kateqoriya - Junior_Advanced:
I Yer - SUMRob (Sumqayıt)
İştirakçılar : Rüfət Alxanlı , Nəzrin Nəcəfli
II Yer - Excalibur (Sumqayıt)
İştirakçılar : Nəsir Bəşirov , Rabia Xıdırlı
III Yer - Robuilders (Sumqayıt)
İştirakçılar : Eldar Mustafayev , Elnur Məmmədov

Kateqoriya - Senior_Beginner:
I Yer - KAOS (Gəncə)
İştirakçılar : Mahmud Səmədzadə, Elmir Quluzadə, Əbdulrahman Sadıqlı
II Yer - Robo_Kaspi_Senior (Bakı)
İştirakçılar : Yusif Yusifli , Elmir Ələkbərli
 
Kateqoriya - Senior_Advanced:
I Yer - BrainDevil (Sumqayıt)
İştirakçılar : Amin Nəcəfli , Rəvan Məhərrəmli
II Yer - MastersRobot423 (Bakı)
İştirakçılar : Asil Dadaşlı , Nigar Nəsib

Açıq Kateqoriya
I Yer - Junior mühəndislər (Zaqatala)
İştirakçılar : Əhməd Mahmudov, Islam Hacizadə , Nicat Əliyev
II Yer - RoboCore (Bakı)
İştirakçılar : Muhamməd Hüseynzadə , Cavad Məmmədov, Şəhla
Ələsgərli
    
Qeyd edək ki, dünyanın ən böyük robototexnika yarışması olan Dünya Robot Olimpiadası 2004-cü ildən etibarən hər il müxtəlif mövzular üzrə fərqli ölkələrdə keçirilir. İlk dəfə Sinqapurda keçirilmiş bu Olimpiadada 12 ölkə iştirak etsə də artıq bu say 80-i keçib.

Azərbaycan 2017-ci ildən Dünya Robot Olimpiadasının həqiqi üzvlüyünə qəbul edilimişdir.

Redexphoto
Oxşar xəbərlər

Xəbər lenti

28 Sentyabr 2021
17:09

PSJ üçün şad xəbər: Messi geri döndü

16:46

Parisə hansı cüdoçularımız gedəcək?

16:31

Millimizin futbolçusu uzun müddətə sıradan çıxdı

16:18

ADBTİA-nın şəhid məzunlarının adları auditoriyalara verildi

15:53

Ərdoğan özünü basketbolda sınadı - FOTOLAR

15:39

Mbappe gerilədi, Benzemadan super göstərici - STATİSTİKA

15:23

Benites "Real Madrid"in futbolçularına göz dikdi

15:07

Liqaların püşkü atıldı

14:54

UEFA "Super Liqa" müəlliflərinə qarşı araşdırmanı dayandırdı, ancaq...

14:35

Azərbaycanın son olimpiya çempionu karyerasını bitirir

14:21

Yap Stam ABŞ klubundan qovuldu

14:07

AFFA-dan hakimlərə "yaşıl işıq"

14:00

Millimiz AÇ-yə Qəbələdə hazırlaşacaq

13:49

Heydər Əliyev Fondu Elnur Əşrəfoğlunun müalicəsini nəzarətə götürdü

13:43

İlqar Rəhimov yenidən prezident seçildi

13:29

Mingəçevirdə festival keçirildi

13:14

Namik Ələsgərov üçün Bələk

12:56

Canni De Byazi hakimlərlə görüşdü

12:43

"Qarabağ"ın oyunu şotlandlara tapşırıldı

12:30

Millinin üzvləri B kurslarına qatıldı

12:20

Məğlub idmançıların ailələrinə belə işgəncə verən Uday Hüseynin ŞOK ƏMƏLLƏRİ

12:17

Dünya çempionatında iştirak edəcək güləşçilərin adları açıqlandı

12:03

Millimizin rəqibi heyətini açıqladı

11:50

FİFA referisi I Diviziona göndərildi

11:37

Çempionlar Turu: Şahmatçılarımız tilsimi qıra biləcəkmi?

11:22

Dünya çempionatı: Millimiz Rusiya və Fransaya qarşı

11:09

Elnur Əşrəfoğlunun anası vitse-prezidentə müraciət etdi

10:53

"Fənərbağça"nın sabiq futbolçusu cinayətdə şübhəli bilinir

10:30

DÇ-nin yarımfinalçıları müəyyənləşdi

10:22

Çempionlar Liqası: PSJ "Mançester Siti"yə, "Ayaks" "Beşiktaş"a qarşı-  YENİLƏNİR

10:15

Ruslan Poladov "Şahdağ"la müqavilə imzaladı

10:03

PSJ-nin yeni transferi ÇL-də debüt edə bilər

09:45

"Kəpəz"də seminar

09:03

Mahir tənqid olundu: "Qol vurmamaq günah olardı"

08:00

"Mbappe İspaniyada oynasaydı, "Qızıl topu qazanmışdı"

01:06

İPL: Qonaqlar 90+5-ci dəqiqədə qurtuldu

01:00

La Liqa: "Selta" uzatma dəqiqələrində sevindi

00:43

A Seriyası: Günün tək matçında bərabərlik

00:40

Çempionlar Turu: Şahmatçılarımız yenə uduzdu

00:12

Yap Stam qovuldu

Facebookdan bizi izləməyi unutmayın.