\"Dünya çempionatına getsəydim, medalla qayıdacaqdım\" - Məmmədəli Mehdiyev
Cüdo millimizin üzvü Məmmədəli Mehdiyev Fanat.az-a müsahibə verib. 90 kiloqram çəki dərəcəsində Tokio-2020-də mübarizə aparacaq 28 yaşlı cüdoçu dünya çempionatını buraxması, reytinqdə geriləməsi və Olimpiya çempionunun onu qızıl"a əsas namizəd qismində görməsi barədə danışıb.
- İyunun əvvəlində dünya çempionatında iştirak edəcəyiniz gözlənilirdi, ancaq son qərar fərqli oldu. Niyə getmədiniz?
- Mən güləşmək istəyirdim. Məşqçilər heyəti qərara gəldi ki, mümkün zədədən qorunmağım üçün getməyim. Çox inanırdım ki, getsəydim, ordan ən azından medalla qayıdacaqdım. Yarışı izləyəndə ürəyim partlayırdı. Ancaq neyləmək olar, əsas Olimpiadadır. Dünya çempionatı hər il olur, amma Olimpiya Oyunları nadir şansdır.
- 90 kiloqramın son iki dünya çempionunu üst-üstə 6 dəfə udmusunuz. Bu və yaponiyalı idmançılarla görüşlərdəki statistika sizinlə bağlı ümidləri artırır. Ancaq Nikoloz Şerazadişvili ilə son vaxtlar döyüşləriniz yaxşı alınmır. Sizcə, səbəb nədir?
- Onunla son görüşlərdəki məğlubiyyətlər öz səhvim ucbatından olub. Həmin səhvlər üzərində çox işləmişəm. Bir də qarşılaşsaq, ona elə bir imkan verməyəcəyəm. Ancaq etiraf eləmək lazımdır ki, o da çox artırıb. Son üç dünya çempionatının ikisində qalib olması gücündən xəbər verir.
- Uzun müddət ilk "səkkizlik"dəydiniz. Martdan bu yana yarışlara qatılmamağınız reytinqinizə təsir edib. Bu baxımdan narahatığınız var?
- Əlbəttə. "Səkkizlik"də olanda adam rahat olur,  liderlərdən kiminlə hansı mərhələdə üz-üzə gələcəyini əvvəlcədən bilib, hazırlığını görürsən. Dünya çempionatında iştirak etməyi ən çox da reytinqdəki mövqeyimi yaxşılaşdırmaq üçün istəyirdim.
- Olimpiya çempionu Nazim Hüseynov saytımıza açıqlamasında sizi Zelim Kotsoyevlə birgə Olimpiadada qızıl medala ən real iki namizəddən biri hesab etmişdi. Ondan belə bir fikir gözləyirdiniz?
- Elə düşünürsə, çox sağ olsun. Məncə, Nazim müəllim Zelimlə mənim döyüş tərzimi öz fəlsəfəsinə daha yaxın hesab edir. Ona görə bizi deyib.
- Ayın 18-də yola düşürsünüz. Səfər öncəsi əhval-ruhiyyə necədir?
- İlk Olimpiadam olmasa da, həyəcan çoxdur. Rioda üzərimdə elə bir diqqət yox idi, rahatıydım. İndi hamı medal gözləyir. Ətrafımdakı insanlar, doğmalarım məndən də çox həyəcan keçirirlər.