Azərbaycan Respublikasının Gənclər və İdman, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliklərinin dəstəyi, Azərbaycan Robotexnika Mühəndisliyi Akademiyası və "Gənclərin Təhsil, Təlim, Peşə və İnkişaf Mərkəzi” İctimai Birliyinin təşkilatçılığı ilə Azərbaycanda IV Robot Olimpiadasının finalı baş tutdu.
Fanat.Az xəbər verir ki, paytaxt və regionlardan orta və ali təhsil müəssisələrindən 92 komandanın mübarizəyə qoşulduğu yarışma 3 gün davam etdi. Avtonom qiymətləndirmə sistemi üzrə ilk 5-likdə qərarlaşan komandalar beynəlxalq hakimlərin verilmiş qaydalar çərçivəsində dəyərləndirildikdən sonra qaliblər müəyyənləşdi.
Yarışlar 4 kateqoriya üzrə keçirilib və yekunda qalib kateqoriya üzrə qaliblər ölkəmizi 18-21 noyabr tarixlərində Kanadada təşkil ediləcək Dünya Robot Olimpiadasında təmsil edəcəklər.
IV Robot Olimpiadasının Finalının qalibləri:
Kateqoriya - Elementary_Beginner:
I Yer - MasterBot (Bakı)
İştirakçılar : Ömər Seyfullazadə , Ömər Kazımlı , Hüseyn Abdullayev
II Yer - TechRobot (Bakı)
İştirakçılar : Raul Vəliyev, Əyyub Tağıyev , Səlim Kərimli
İII Yer - SMARTteam (Zaqatala)
İştirakçılar : Sanur Əliyev , Əhməd Osmanlı
Kateqoriya - Elementary_Advanced:
I Yer - RoboKing (Bakı)
İştirakçılar : Ayxan Bağırlı , Fatimə Rəhimli
II Yer - LegendaryRobots (Bakı)
İştirakçılar : Hüseyn Əhmədli , Yunus Əlizadə
Kateqoriya - Junior_Beginner:
I Yer - MIrobot (Bakı)
İştirakçılar : İbrahim İbrahimli, Musa İbrahimli
II Yer - Winners (Bakı)
İştirakçılar : Zabitə Qurbanlı , Nicat Hüseynov
III Yer - Walle (Bakı)
İştirakçılar : Fatih Emçiyev, Araz Çıraqov
Kateqoriya - Junior_Advanced:
I Yer - SUMRob (Sumqayıt)
İştirakçılar : Rüfət Alxanlı , Nəzrin Nəcəfli
II Yer - Excalibur (Sumqayıt)
İştirakçılar : Nəsir Bəşirov , Rabia Xıdırlı
III Yer - Robuilders (Sumqayıt)
İştirakçılar : Eldar Mustafayev , Elnur Məmmədov
Kateqoriya - Senior_Beginner:
I Yer - KAOS (Gəncə)
İştirakçılar : Mahmud Səmədzadə, Elmir Quluzadə, Əbdulrahman Sadıqlı
II Yer - Robo_Kaspi_Senior (Bakı)
İştirakçılar : Yusif Yusifli , Elmir Ələkbərli
Kateqoriya - Senior_Advanced:
I Yer - BrainDevil (Sumqayıt)
İştirakçılar : Amin Nəcəfli , Rəvan Məhərrəmli
II Yer - MastersRobot423 (Bakı)
İştirakçılar : Asil Dadaşlı , Nigar Nəsib
Açıq Kateqoriya
I Yer - Junior mühəndislər (Zaqatala)
İştirakçılar : Əhməd Mahmudov, Islam Hacizadə , Nicat Əliyev
II Yer - RoboCore (Bakı)
İştirakçılar : Muhamməd Hüseynzadə , Cavad Məmmədov, Şəhla
Ələsgərli
Qeyd edək ki, dünyanın ən böyük robototexnika yarışması olan Dünya Robot Olimpiadası 2004-cü ildən etibarən hər il müxtəlif mövzular üzrə fərqli ölkələrdə keçirilir. İlk dəfə Sinqapurda keçirilmiş bu Olimpiadada 12 ölkə iştirak etsə də artıq bu say 80-i keçib.
Azərbaycan 2017-ci ildən Dünya Robot Olimpiadasının həqiqi üzvlüyünə qəbul edilimişdir.